Ewangelia Jana 12,1-8 ukazuje dwie całkowicie odmienne postawy. Nasze życie z wiary to balansowanie między Marią, a Judaszem! Sprawdź do kogo Ci dzisiaj bliżej?!

Maria przynosi flakonik nardowego olejku i namaszcza nim stopy Jezusa. Niby nic wielkiego, ale… Funt takiego olejku sprowadzanego aż z Indii, był szalenie drogi, ewangelia podaje, że wart był 300 denarów, czyli roczne wynagrodzenie pracownika. To naprawdę drogi olejek!!! A ta kobieta go „marnuje” namaszczając nim stopy Jezusa… Judasz zdaje się iść za tą narracją i uważa, że lepiej by było rozdać 300 denarów ubogim, niż robić jakieś „namaszczenia”! Jezus pochwala Marię i wcale nie uważa za marnotrawstwo tego co ofiarowała. Jej gest to czynność symboliczna – namszczenie na pogrzeb.

Ojcowie kościoła w tej Ewangelii widzą coś więcej, niż zwykły gest wdzięczności ze strony Marii. Choćby św. Hieronim widzi w niej każdego chrześcijanina, który swym pięknym i sprawiedliwym życiem czyni takie namaszczenie Jezusa.

Maria kocha Jezusa i to jest naprawdę potężna miłość. Kiedy ostatni raz dałeś kochanej osobie prezent za 30 tys. złotych?! A ona wylała flakonik i na drugi dzień już nawet zapachu nie było! UWAGA! Maria nie tylko potrafiła siedzieć u stóp Chrystusa i słuchać Jego nauczania, ona była gotowa ofiarować naprawdę wiele… Olejek za 30 tys. to nie jest byle co. My często dajemy Bogu jakieś ochłapy z tego co zarobiliśmy, jak ktoś daje dziesięcinę to już naprawdę sukces, a ona całe roczne wynagrodzenie! Judasz jest jej przeciwieństwem, nie tylko nic od siebie nie dawał, ale jeszcze kradł z trzosa.

Ostatni wątek. Rozbicie flakoniku również jest metaforą. Ten drogocenny olejek dopóki był nie tknięty stanowił realną wartość. Dlatego rozbicie flakoniku było głęboko przemyślane, to w ziemskim rozrachunku strata. Św. Hieronim widzi tu podobieństwo do ziarna obumierającego w ziemi. Wiara, albo prowadzi do radykalizmu, albo jest „zamknięta w flakoniku nieużyteczności”!!! Ile jesteś gotów ofiarować Jezusowi?! Czy oddasz Mu całe swoje życie? Czy oddasz Mu swoje finanse? Czy oddasz Mu swoją seksualność? Czy oddasz Mu swoją karierę i plany? Czy oddasz Mu swoje zdrowie i choroby? Czy oddasz Mu swoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość? I zawsze jak z miłości do Niego „rozbiję” coś ziemskiego roztoczy się cudowna woń Ducha Świętego… Judasz jest przeciwieństwem Marii, miał możliwość pokochać Jezusa, ale w którymś momencie zaczął bardziej kochać siebie niż swego Mistrza i zniszczył swoje życie!

Do kogo Ci dzisiaj bliżej? Maria, czy Judasz?

+

xmatt