„Bankruci” to zespół, do którego należy 10 młodych ludzi, którzy połączyli swój talent, radość, pasję i miłość do muzyki, aby uwielbiać Stwórcę.  Wykonują piosenki własne, a także covery znanych chrześcijańskich zespołów.  To zespół o niezwykłej spontaniczności koncertowej i żywym kontakcie z publicznością, które zamieniają każdy koncert we wspólne śpiewanie i modlitewne spotkanie z Bogiem. W swoich aranżacjach inspirują się brzmieniami pop, soul, gospel, prais&worship, z mocnymi brzmieniami gitarowymi i niemal mistycznymi wariacjami na flecie.

Zespół „Bankruci” uczestniczył w największych wydarzeniach religijnych i kulturalnych w diecezji przemyskiej takich jak: Dni w Diecezjach Światowych Dni Młodzieży, Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP), Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów (WEB), oraz w Vincentiadzie – dni patrona Przemyśla, Jarmarku Benedyktyńskim w Jarosławiu,  a także w różnych koncertach i nabożeństwach parafialnych w kościołach oraz w plenerze.

Zespół śpiewa od 5 lat. Założycielem, menadżerem, przewodnikiem i sponsorem zespołu jest ks. Mateusz Rutkowski.

Nazwa formacji „Bankruci” nawiązuje do słów Chrystusa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je” (16,25). Członkowie zespołu wybierają wolność i dystans do spraw światowych i wolą być „Bożymi bankrutami”, którzy najpierw starają się o sprawę zbawienia, a wszystko inne zostaje im dodane.

„Bankruci” należą do katolickiej wspólnoty Diakonia Modlitwy Epafras, której charyzmatem jest: modlitwa wstawiennicza, uwielbienie i organizacja wydarzeń ewangelizacyjnych (rekolekcji, kursów, koncertów, itd.) w kościołach, szkołach, halach widowiskowych i w plenerze.