Krucjata 5 min for Iraq

KRUCJATA! Walczmy o innych w modlitwach! (Kol 4,12)

iraq

Myślę, że każdy wrażliwy człowiek odczuwa ból serca i współczuje ludziom, którzy cierpią… I nie jest istotne, czy ta osoba jest krzywdzona przez czyjąś nienawiść, czy sama się doprowadziła do takiego stanu.

Zauważmy, że papież Franciszek każe nam wychodzić do wszystkich. A na peryferiach są różni ludzie: nie tylko zniszczeni przez złość innych, ale także nieudacznicy, wyrzutki. Pan Jezus każdemu pomagał, taki Bartymeusz… Dlaczego nie żebrał w bramie miasta, czy na rynku Jerycha, bo był spalony w oczach ludzi, a nawet bliskich. Wydarzyło się coś takiego, co definitywnie zamknęło mu powrót do miasta! (Mk 10,46-52) A jednak Jezus Syn Dawida ulitował się. I nie wypominał mu wcześniej – zrobiłeś to i to, jak mogłeś… Nie! Powiedział, a może stwierdził: „Idź twoja wiara cię uzdrowiła!” Mk 10,52.

Ale czy my mamy wiarę? Panie gdybyś dzisiaj powrócił, czy znalazłbyś wiarę wśród ludu? Ufam, że tak. Bo gdyby zabrakło wiary, na ziemi, to byłby koniec! Tylko przeświadczenie, że są dusze gorąco miłujące Ciebie i podtrzymujące świat w istnieniu, pozwala żyć i nie tracić nadziei!

Nie tracić nadziei. Zwłaszcza wtedy, gdy Twoi wyznawcy są prześladowani, a nawet bestialsko mordowani! Ciągle wpadam w zadumę, gdy obserwuję to co dzieje się choćby na Ukrainie, w Syrii, Strefie Gazy, czy w Iraku… Dlaczego, bo zaraz wracam do swoich obowiązków, a oni tam patrzą na niesprawiedliwość, uciekają, cierpią, patrzą na kałuże krwi, umierają, a są takimi samymi wyznawcami Chrystusa jak ja! Dziś oni… jutro?

Trafił mi w ręce aktualny numer Gościa Niedzielnego i kolejne godziny mojego życia zostały zdominowane przez myśl, którą zaszczepił we mnie Marcin Jakimowicz w artykule Szturmujmy Irak.
Pisałem kiedyś, że ten Kościół pachnie jerozolimskim kadzidłem, olejkami różanymi, cynamonem i kardamonem. Teraz cuchnie prochem i spalenizną zwęglonego ciała. Nie mów: nic nie można zrobić. Na widoczne na wielu zdjęciach z Mosulu ściśnięte w geście nienawiści pięści dżihadystów odpowiedzmy dłonią zaciśniętą na… różańcu.

Co można zrobić? – zastanawiałem się od kilkunastu dni. Co konkretnego? Podesłać znajomym z Facebooka kolejną porcję makabrycznych fotek? Tych małych lokalnych inicjatyw jest stanowczo zbyt wiele. Można dostać od nich oczopląsu. Część znajomych zmienia swe zdjęcia na profilu facebookowym (zastępują je arabską literką „n”, pierwszą literą słowa „nasara”, czyli chrześcijanie, którą oznacza się domy chrześcijan w Mosulu), inni fotografują się z tabliczką: „STOP CHRISTIAN MASSACRE NOW!”. Nie ma dnia, bym nie dostawał na skrzynkę mejlową kilku informacji na temat współczesnego holocaustu chrześcijan. Znajomi znajomym podsyłają kolejne ociekające krwią zdjęcia, ale niewiele z tego wynika. Akcja fotografowania się z tabliczkami jest świetna i wywołała spory medialny rezonans, ale wciąż mam wrażenie, że to za mało… To, co dzieje się w Iraku, to nie przelewki. Trudno to zrozumieć w kraju, w którym największym problemem jest zwolnienie dwóch strażników miejskich, którzy nie upilnowali tęczy przed spaleniem, czy chlipanie w rękaw po kolejnym odrzuconym odwołaniu warszawskiej Legii. W Iraku krew leje się strumieniami, a media śledzą rozkład dnia ks. Lemańskiego.

Islam albo śmierć

Kościół w Iraku umiera – piszemy. Ale należy to odczytywać: umierają ludzie. Po raz pierwszy od prawie dwóch tysiącleci w Mosulu nie sprawuje się Eucharystii. Islamscy fundamentaliści zakryli ołtarze czarnymi flagami, symbolizującymi dżihad. W mieście nie ma już wyznawców Chrystusa. W czerwcu ugrupowanie dżihadystyczne Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) ogłosiło wprowadzenie kalifatu, czyli reżimu polityczno-religijnego. Wybór jest jeden: islam lub śmierć. To nowa siła, która jest w stanie rozsadzić cały Bliski Wschód. – Przy nich – pisał niedawno Jacek Dziedzina – Al-Kaida to aniołki. Choć z Al-Kaidy się wywodzą, to nawet rodzina uznała, że są zbyt radykalni…

Co możemy zrobić? Odmówić Koronkę. Nie zrozumie tego środowisko „Gazety Wyborczej”, które zareaguje lekceważącym wzruszeniem ramion i pełnym szyderstwa prychnięciem: „Co możecie zrobić… Najwyżej się pomodlić…” Modlitwa ma moc. Dźwiga z wózków inwalidzkich chorych, przywraca wzrok ociemniałym. Do końca życia zapamiętam pogodną twarz Donalda Turbitta, byłego strażaka z Nowego Jorku, który powiedział stanowczo: „Modlitwa ma moc. Jezus obiecał: „będziecie dokonywali takich dzieł jak Ja, a nawet większych”. To nie metafora. Wierzę, że Bóg jest w stanie nawet wyrwać człowieka ze śmierci. Wiesz, trochę już chodzę po tym świecie i naprawdę nie jedno widziałem”.(GN 35/2014)

Podjąłem decyzję, że muszę coś z tym natchnieniem zrobić i po całym dniu zmagań, modlitwy i pracy naszego grafika Tomka urodził się projekt – KRUCJATA! Walczmy o innych w modlitwach! (Kol 4,12)

Należę do wspólnoty Diakonia Modlitwy Epafras i jestem jej moderatorem, trochę twórcą… Ostatnio doskwierało mi, że za mało się modlimy, tak na zewnątrz, tyle spraw jest do omodlenia, a ja nic! I dzisiaj się to zmieniło!

Cel Krucjaty – powstrzymanie exterminacji chrześcijan w Iraku
Metoda – modlitwa przez 5 min. dziennie w tej intencji, zanoszona przez tysiące ludzi
Technika – Adoracja Najświętszego Sakramentu, dziesiątek Różańca Świętego, Koronka do Bożego Miłosierdzia, jedna z godzin Brewiarza, lektura Pisma Świętego, lub jakakolwiek inna modlitwa…
Czas – do ustania prześladowań, a najlepiej nawrócenia muzułmanów z Iraku

Zapraszam wszystkich do tej Akcji, przestańmy się wzruszać i załamywać ręce, chwyćmy za Różańce, był cud nad Wisłą, będzie cud nad Tygrysem i Eufratem!
Św. Epafras walczył o innych w modlitwach, teraz czas na nas…

Na naszej stronie epafrasy.pl pojawi się lista, na którą będziemy wpisywać wszystkich, którzy podejmą się tej modlitwy.

Zgłoszenie – przez email krucjata5min.foriraq@gmail.com proszę podać imię, miejscowość i modlitwę jaką się podejmuje.

Boże spraw, abym był jak Epafras
sługa Chrystusa Jezusa,
który zawsze walczył o innych w modlitwach,
aby stali mocno doskonali w pełnieniu każdej woli Bożej.
Amen.

Lista omadlających Irak

1. Ks. Mateusz/ Przeworsk – Dziesiątek Różańca Świętego
2. Elżbieta/ Żeglce – Koronka do Bożego Miłosierdzia
3. Barbara/ Jasienica – jedna z Godzin Brewiarza
4. Anna/ Iwonicz – Dziesiatek Różańca Świętego
5. Magdalena/ Przemyśl – Dziesiatek Różańca Świętego
6. Magdalena/ Niebieszczany – Koronka do Bożego Miłosierdzia
7. s. Weronika/ Kraków – Adoracja Najświętszego Sakramentu
8. Dominika/ Kombornia – Koronka do Bożego Miłosierdzia
9. Katarzyna/ Iwonicz – jedna z Godzin Brewiarza
10. Karolina/ Żurawica – Dziesiatek Różańca Świętego lub jedna z Godzin Brewiarza
11.Kasia/ Iwonicz – Koronka do Bożego Miłosierdzia
12. Ula/ Iwonicz – Koronka do Bożego Miłosierdzia
13. s. Jana/ Kraków – Dziesiatek Różańca Świętego
14. Magda/ Iwonicz – Dziesiatek Różańca Świętego
15. Michalina/ Leżajsk – Dziesiatek Różańca Świętego
16. Karolina/ Iwonicz – Koronka do Bożego Miłosierdzia
17. Michał/ Przemyśl – Koronka do Bożego Miłosierdzia
18. Judyta/ Kobylnica Wołoska (Wielkie Oczy) – Dziesiatek Różańca Świętego
19. Bogdan/ Iwonicz – Koronka do Bożego Miłosierdzia
20. Kasia/ Brzozów – Dziesiatek Różańca Świętego
21. Małgosia/ Brzozów – Dziesiatek Różańca Świętego
22. Sylwia/ Kraków – Koronka do Bożego Miłosierdzia
23. Ula/ Kraśnik – Dziesiatek Różańca Świętego
24. s. Józefina/ Zakopane – Koronka do Bożego Miłosierdzia
25. s. Laura/ Kraków – lektura Pisma Swiętego
26. Agnieszka/ Sanok – Dziesiatek Różańca Świętego
27. Monika/ Adamówka – jedna z Godzin Brewiarza
28. Celina/ Krosno – Dziesiatek Różańca Świętego
29. Magdalena/ London – Koronka do Bożego Miłosierdzia
30. Karolina/ Przeworsk – jedna z Godzin Brewiarza
31. Natalia/ Nowa Sarzyna – Dziesiatek Różańca Świętego
32. Urszula/ Przysietnica – Dziesiatek Różańca Świętego
33. Hania/ Brzozów – Dziesiatek Różańca Świętego
34. s. Marta – Koronka do Bożego Miłosierdzia
35. Aleksandra/ Przemyśl – Koronka do Bożego Miłosierdzia
36. Andrzej/ Sanok – Dziesiatek Różańca Świętego
37. Aleksandra/ Iwonicz – Koronka do Bożego Miłosierdzia
38. Magdalena – Koronka do Bożego Miłosierdzia i zamiennie Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
39. Karolina/ Przeworsk – Dziesiatek Różańca Świętego

Dziękuję Marcinowi Jakimowiczowi za inspirację…
Dziękuję wszystkim wojownikom Pana.
Niech Wam Bóg hojnie wynagrodzi +
Ks. Mateusz Rutkowski